American Legion Auxiliary
Department of Florida

Girls State Orientation Dates
District 1
Saturday, May 1, 2021

10:00am

Unit 75 – Crestview 898 E James Lee Blvd, Crestview, FL 32539

Instructor: Linda Knoblach-Harkness

District 2

Saturday, April 24, 2021

10:30 AM Eastern Time

Unit 13- Tallahassee 229 Lake Ella Dr. Tallahassee, FL

Instructor:Marjorie McNeill

District 3
Saturday, April 24, 2021

10:00 am breakfast. Orientation following breakfast.

American Legion Post 57- 2602 SW Main Boulevard, Lake City, Florida
Instructor:  Irma Wehrli

District 4

Sunday, March 28, 2021

1:00pm·

Unit 155 Crystal River 6585 W Gulf to Lake Hwy ·Crystal River, FL 34429

Instructor:Sylvia Fiddler

District 5

Sunday, April 11, 2021 1:00 pm

Unit 316 –  Atlantic Beach 1127 Atlantic Blvd. Atlantic Beach, FL 32233

Instructor:Irma Wehrli

District 6 (has two)

Saturday, March 20, 2021 10:00 am

Unit 286 Pinecastle – 529 Fairlane Ave. Orlando, FL

Instructor: T.K. Wildrick

District 6 (Continued)

Sunday, April 18, 2021

2:00 pm

Unit 219 Fruitland Park -194 West Fountain Street Fruitland Park, FL 34731

Instructor:Paula

District 7

Sunday, April 17, 2021

9:00 am -12:30 pm

Unit 72 Mulberry -1500 N Church Ave, Mulberry, FL 33860

Instructor: T.K. Wildrick

District 8

Saturday, April 10, 2021

10:00 am

North Port Unit 254 – 6648 Taneytown St., North Port, FL 34291

Instructor:Jeannie Maloney

District 9

Saturday, March 27, 2021 1:00 pm

Unit 162 Deerfield Beach 820 SE 8th Ave Ste A, Deerfield Beach, FL 33441

Instructor: Paula Fox

District 11

District 11 Fran Carlton Chairman Orientation: Girls will be attending District 12’s Orientation

Saturday, April 17, 2021 10:00 am

Unit 22 Cocoa – 241 Peach Tree St. Cocoa, FL

Instructor: Paula Fox

District 12

Saturday, April 17, 2021 10:00am

Unit 22 Cocoa – 241 Peach Tree St. Cocoa, FL

District 11 girls will be going to this orientation.

Instructor: Paula Fox

District 13

Saturday, April 17, 2021, 10:00 AM

Unit 103 Punta Gorda – 2101 Taylor Rd, Punta Gorda, FL 33950

Instructor:Jeannie Maloney

District 14

April 24, 2021 at 10:00 am

Unit 133 Miami 16 – 401 SW 90th Avenue, Palmetto Bay, FL 33157

Instructor: Irene Lathrop

District 15

Sunday, April 18, 2021

1:00 pm to 3:00 pm

Unit 5 Tampa – 3810 W. Kennedy Boulevard, Tampa.

Instructor: Raquel Tucker

District 16

Sunday, April 25, 2021

1:00 pm registration

New Port Richey Unit 79 5329 Legion Pl. New Port Richey 34652

Instructor:Marge Reed

District 17

Saturday, March 27, 2021

1:00 pm.

Unit 17 Smyrna Beach 619 Canal St, New Smyrna Beach, FL 32168

Instructor: T.K. Wildrick